PRESENTATION OUTLINE
Giant low fat milk
64 oz jug:
Cost - $1.68
Unit rate - $.03/oz
1 gAl jug:
Cost - $3.22
Unit Rate - $.03/oz
The 1 gal jug is the better choice
Colgate optic toothpaste
3.5 oz package:
Cost - $4.09
Unit rate - $1.17/oz
5 oz package:
Cost - $3.33
Unit Rate - $1.17/oz
The 5 oz package is a better choice
Simply Orange Orange Juice
11.5 oz bottle:
Cost - $1.49
Unit rate - $.13/oz
59 oz bottle:
Cost - $3.49
Unit rate - $.06/oz
The 59 oz bottle is a better choice
All laundry detergent
46.5 oz Jug:
Cost - $4.99
Unit Rate - $.11/oz
94.5 Oz jug
Cost - $9.69
Unit rate - $.10/oz
The 94.5 jug is a better deal
Coca Cola Zero
1.25 liter
Cost - $1.19
Unit rate - $.03/oz
2 liter
Cost - $1.89
Unit Rate - $.03/oz
The 2 liter Bottle is a better choice