1 of 7

Slide Notes

DownloadGo Live

Unit Rate Project

No Description

PRESENTATION OUTLINE

UNIT RATE

DISCOVER THE BEST PRICE FOR THESE ITEMS

Giant low fat milk

64 oz jug:
Cost - $1.68
Unit rate - $.03/oz

1 gAl jug:
Cost - $3.22
Unit Rate - $.03/oz
The 1 gal jug is the better choice

Untitled Slide

Colgate optic toothpaste

3.5 oz package:
Cost - $4.09
Unit rate - $1.17/oz

5 oz package:
Cost - $3.33
Unit Rate - $1.17/oz
The 5 oz package is a better choice

Simply Orange Orange Juice

11.5 oz bottle:
Cost - $1.49
Unit rate - $.13/oz

59 oz bottle:
Cost - $3.49
Unit rate - $.06/oz
The 59 oz bottle is a better choice

All laundry detergent

46.5 oz Jug:
Cost - $4.99
Unit Rate - $.11/oz

94.5 Oz jug
Cost - $9.69
Unit rate - $.10/oz
The 94.5 jug is a better deal

Coca Cola Zero

1.25 liter
Cost - $1.19
Unit rate - $.03/oz

2 liter
Cost - $1.89
Unit Rate - $.03/oz
The 2 liter Bottle is a better choice