1 of 10

Slide Notes

DownloadGo Live

Unit Rate Project

Published on Nov 19, 2015

No Description

PRESENTATION OUTLINE

UNIT RATE PROJECT

BY EMMA OLNEY

WHAT IN THE WORLD IS A UNIT RATE?

  • A unit rate is a way to know how much a specific weight of something costs. For example, if bread that costs $3.29 weighs 20 oz., then each ounce of bread costs $0.16.
  • To find a unit rate, divide the cost of the item by it's weight!
Photo by A Mulligan

DAWN DISHWASHING LIQUID

  • 34.20 oz. - $3.99 - 0.12 oz. unit rate
  • 21.6 oz. - $2.99 - 0.14 oz. unit rate
  • The 34.20 oz container is the better deal!
Photo by bebouchard

OREOS

  • 19.10 oz. bag - $4.49 - $0.24 per oz. unit rate
  • 14.3 oz. bag - $3.49 - $0.24 per oz. unit rate
  • The 19.10 oz. bag is the better deal since it's a bigger bag and they have the same unit rate.

CREST TOOTHPASTE

  • 6.40 - $2.00 - $0.31 per oz. unit rate
  • 6.40 - $2.19 - $0.34 per oz. unit rate
  • The $0.31 unit rate toothpaste is the better deal!
Photo by John Biehler

NUTELLA

  • 13.00 oz. - $3.79 - $0.29 per oz. unit rate
  • 13.00 oz. - $3.59 - $0.28 per oz. unit rate
  • The $0.28 unit rate is the better deal because it's cheaper than the other container but the same size.
Photo by PG.NETO

CHICKEN NOODLE SOUP

  • 10.75 oz. - $1.00 - $0.09 per oz. unit rate
  • 10.70 oz. - $1.59 - $0.15 per oz. unit rate
  • The 10.75 oz. container is the better deal!
Photo by ** RCB **

ICE CREAM

  • 14.00 oz. - $3.00 - $0.21 per oz. unit rate
  • 14.00 oz. - $4.39 - $0.31 per oz. unit rate
  • The $0.21 unit rate ice cream is the better deal.
Photo by Daniel Y. Go

BREAD

  • 20.00 - $3.29 - $0.16 per oz. unit rate
  • 20.00 - $3.29 - $0.16 per oz. unit rate
  • They are both good deals!!
Photo by Pulpolux !!!

Unit rates are very important in our everyday lives. We can use them to determine which product is a better deal, which can greatly improve the ease of your life. I