A unit rate is a way to know how much a specific weight of something costs. For example, if bread that costs $3.29 weighs 20 oz., then each ounce of bread costs $0.16.
To find a unit rate, divide the cost of the item by it's weight!
Unit rates are very important in our everyday lives. We can use them to determine which product is a better deal, which can greatly improve the ease of your life. I