1 of 11

Slide Notes

DownloadGo Live

Unit Rate Project

Published on Nov 30, 2015

No Description

PRESENTATION OUTLINE

Unit Rates Project

by Grace Wills

DAWN DISHWASHING LIQUID

  • Cost: $2.99\Size: 21.60 oz. = unit rate- $0.14
  • Cost: $3.99/Size: 34.20 oz. = unit rate- $0.12
  • The better buy is the 34.20 oz. bottle of Dawn

OREOS

  • Cost: $3.99/Size: 14.30 oz. = unit rate-$0.28
  • Cost: $4.99/Size: 19.10 oz.= unit rate-$0.26
  • The better buy is the 19.10 oz. package of Oreos

CREST TOOTHPASTE

  • Price:$3.99/Size: 5.80 oz.= unit rate- $0.69
  • Price:$3.59/Size: 8.00 oz.= unit rate-$0.45
  • The better buy is the 8.00 oz. tube of toothpaste
Photo by pborenstein

TROPICANA ORANGE JUICE

  • Price:$4.29/Size: 59.00 oz. = unit rate-$0.07
  • Price:$6.99/Size: 118.00 oz. = unit rate-$16.88
  • The better buy would be ten 118.00 oz. orange juice bottle

TIDE LAUNDRY

  • Price: $8.49/Size: 50.00 oz. = unit rate- $0.17
  • Price: $12.99/Size: 100.00 oz. = unit rate- $0.13
  • The better buy is the 100 oz. bottle of Tide

Chobani Yogurt

  • Price: $1.29/Size: 5.30 oz. = unit rate- $0.24
  • Price: $5.79/Size: 32.00 oz. = unit rate- $0.18
  • The better buy is the 32.00 oz. container of yogurt

Green Giant Steamers

  • Price: $2.00/Size: 7.00 oz. = unit rate- $0.29
  • Price: $2.29/Size: 12.00 oz.= unit rate- $0.19
  • The better buy is the 12.00 oz. package of steamers

Hershey's Chocolate

  • Price: $4.79/Size: 9.30 oz. = unit rate- $0.52
  • Price: $9.99/Size: 26.21 oz. = unit rate- $0.38
  • The better buy is the 26.21 oz. bar of chocolate

Sargento Cheese

  • Price: $3.59/Size: 8.00 oz. = unit rate- $0.45
  • Price: 3.59/Size: 6.67 oz. = unit rate- $0.54
  • The better buy would be the 8.00 oz. bag of cheese

Reddi Wip Whipped Cream

  • Price: $2.79/Size: 6.50 oz. = unit rate- $0.43
  • Price: $4.49/Size: 13.00 oz. = unit rate- $0.35
  • The better buy is the 13.00 oz. bottle of whipped cream