TEACHERS
GALLERY
PRICING
SIGN IN
TRY ZURU
GET STARTED
Loop
Audio
Interval:
5s
10s
15s
20s
60s
Play
1 of 7
Slide Notes
Download
Go Live
New! Free Haiku Deck for PowerPoint Add-In
Unit Rate
Share
Copy
Download
0
37
No Description
View Outline
MORE DECKS TO EXPLORE
PRESENTATION OUTLINE
1.
UNIT RATE
BY: RIANNA BROOKS
Photo by
Vox Efx
2.
ORANGE JUICE🍹
There is an 86 oz. jug for $5.49 and it is $.06 per ounce.
While the other jug is 59 fl. oz. and costs $3.99 and the unit rate is $14.79.
So the bigger jug is the better deal.
Photo by
vxla
3.
LUCKY CHARMS🍥
The first box is 20.5 oz. and cost $4.99 and has a unit rate of $.24 per oz.
While the second box was 11.50 oz. and cost $3.39 and had a unit rate of $3.39.
So the first box of Lucky Charms is the better deal.
Photo by
JinglyJon
4.
PARTY CAKE ICE CREAM🍦
The first container has 1.5 quarts and costs $3.99 and has a unit rate of $.08 per oz.
The second container weighs 48 oz and costs $3.99 as well and has a unit rate of $12.03.
Making the first container the better deal.
Photo by
Sweet Flour Bake Shop
5.
GOLDEN OREO COOKIES🍪🍼
The first package weighed 15.2oz. pkg. and cost $3.00 and has a unit rate of $.20.
The other package 15.35 oz. and cost $3.99 and $3.85.
The first package is the better deal.
Photo by
JeepersMedia
6.
HOT POCKETS🍅
The first is a 9 oz box and costs $2.19 and has a unit rate $.35 per ounces.
The second box is 2 ct. and cost $1.69 and has a $3.91 unit rate. Making the first box the better deal.
Photo by
theimpulsivebuy
7.
HAMBURGER HELPER CHEESEBURGER MACARONI 🍜🍔
The first box is 4.8 oz. and costs $1.67 and has a unit rate $.35 per oz.
The second box has weighs 6.60 oz and costs $1.69 and has unit rate of $3.91.
Photo by
Tojosan
Rianna Brooks
×
Error!