1 of 11

Slide Notes

DownloadGo Live

Unit Rat Project

Published on Nov 23, 2015

No Description

PRESENTATION OUTLINE

Nick Mills

Unit Rate Project

Dawn Dishwashing Liquid

  • Size of the first bottle: 21.6 oz.
  • Cost of first bottle: $2.99
  • Cost of each ounce: $0.14
  • Size of second bottle: 18 oz.
  • Cost of second bottle: $3.29
  • Cost of each ounce: $0.18
  • Better to buy the first one
Photo by JeepersMedia

Oreos

  • Size of first package: 14.3 oz.
  • Cost of first package: $3.49
  • Cost of each ounce: $0.24
  • Size of other package: 15.2 oz.
  • Cost of second package: $3.49
  • Cost per ounce: $0.23
  • Better to buy the bigger one

Crest toothpaste

  • Size of first tube: 7.8 ounces
  • Cost of first tube: $4.89
  • Cost per ounce: $0.63
  • Size of second tube: 6 ounces
  • Cost of second tube: $3.99
  • Cost per ounce: $0.67
  • Better to buy the bigger one
Photo by John Biehler

Tropicana

  • Size of smaller bottle: 59 ounces
  • Cost of smaller bottl: $3.79
  • Cost per ounce: $0.06
  • Size of bigger bottle: 89 ounces
  • Cost of bigger bottle: $5.19
  • Cost per ounce: $0.06
  • They are the same deal
Photo by JeepersMedia

Tide detergent

  • Size of first bottle: 46 ounces
  • Cost of first bottle: $7.99
  • Cost per ounce: $0.17
  • Size of bigger bottle: 92 ounces
  • Cost of bigger bottle: $12.99
  • Cost peeer ounce: $0.14
  • Better to buy the bigger bottle
Photo by judy_and_ed

Strawberries

  • Size of smaller case: 16 ounces
  • Cost of first case: $3.99
  • Cost per ounce: $0.25
  • Size of bigger case: 32 ouncs
  • Cost of bigger case: $8.99
  • Cost per ounce: $0.28
  • Better to buy smaller cases
Photo by zcopley

Goldfish

  • Size of first package: 6.6 ounces
  • Cost of first package: $2.00
  • Cost per ounce: $0.30
  • Size of second package: 7.2 ounces
  • Cost of second package: $2.00
  • Cost per ounce: $0.28
  • Better to buy the second package
Photo by vanherdehaage

Chips Ahoy!

  • Size of first package: 12.4 ounces
  • Cost of first package: $2.89
  • Cost per ounce: $0.23
  • Size of second package: 18.2 ounces
  • Cost of second package: $4.39
  • Cost per ounce: $0.24
  • Better to buy the smaller package
Photo by JeepersMedia

Nutri Grain Bars

  • Size of smaller package: 10.4 ounces
  • Cost of smaller package: $2.50
  • Cost per ounce: $0.24
  • Size of second package: 20.8 ounces
  • Cost of second package: $5.49
  • Cost per ounce: $0.26
  • Better to buy the smaller package
Photo by JeepersMedia

Kraft Mac and Cheese

  • Size of smaller package: 2.05 ounces
  • Cost of smaller package: $1
  • Cost per ounce: $0.49
  • Size of second box: 4.1 ounces
  • Cost of bigger box: $1.89
  • Cost per ounce: $0.46
  • Better to buy the bigger box
Photo by JeepersMedia