1 of 15

Slide Notes

DownloadGo Live

Target Scavenger Hunt

Published on Dec 02, 2015

No Description

PRESENTATION OUTLINE

TARGET SCAVENGER HUNT

BY CALEB, ETHAN, AND ZACHARY.

OUR FIELD TRIP

FOR OUR FIELD TRIP WE WENT TO TARGET TO COMPARE UNIT RATES.
Photo by dbr Atl

EXAMPLES ->

TEACHER PICKS

PEDIGREE DRY DOG FOOD. 17 LB/40 LB.

  • $12.99- unit rate=$.76 per oz
  • $19.99- unit rate=$.49 per oz
  • Answer below
  • 40lbs of dog food is a better deal.

BANANA BOAT SUNSCREEN 6 OZ/9.5 OZ

  • $7.99-unit rate=$.99
  • $9.99-unit rate=$1.05
  • The answer below
  • The 9.5 oz was a better deal.
Photo by buccaneer73

PEPSI - 144FL OZ

  • 4.99- unit rate=$.02 per oz
Photo by Ricecracker.

ARM AND HAMMER LIQUID LANDRY DETERGENT 75 OZ/ 165 OZ

  • $4.99- unit rate= $0.06
  • $7.99- unit rate= $0.04
  • Answer below
  • The 165 oz is a better deal.
Photo by brandon king

MORE EXAMPLES

PRODUCTS PICKS
Photo by angela7dreams

PEANUT BUTTER 18 OZ (BOTH)

  • $2.43- unit rate=$.18 per oz
  • $2.69- unit rate=$.16 per oz
  • The answer below
  • The second one was the better deal.
Photo by landotter

PAPER PLATES 54 CT/52 CT

  • $3.09- unit rate=$.05 per ct
  • $3.19- unit rate=$.06 per ct
  • Answer below
  • The first one is the better deal.
Photo by jima

ICE CREAM, 48 OZ (BOTH)

  • $3.54- unit rate=$.07
  • $3.89 - unit rate=$.08
  • The first one is a better deal.
Photo by Swamibu

PASTA SAUCE, 24 OZ (BOTH)

  • $1.52- unit rate=$.06
  • $1.89- unit rate=$.07
  • The first is a better deal.
Photo by ginnerobot

TOOTHPASTE, 6 OZ (BOTH)

  • $3.14- unit rate= $.52
  • $2.99- unit rate=$.49
  • The 2nd is a better deal.
Photo by P1r

THE END!!!!!¡¡¡¡¡¡¡¡

Photo by beyondrandom

HOPE YOU ENJOYED!

Photo by DIKESH.com