TEACHERS
GALLERY
PRICING
SIGN IN
TRY ZURU
GET STARTED
Loop
Audio
Interval:
5s
10s
15s
20s
60s
Play
1 of 15
Slide Notes
Download
Go Live
New! Free Haiku Deck for PowerPoint Add-In
Target Scavenger Hunt
Share
Copy
Download
0
52
Published on Dec 02, 2015
No Description
View Outline
MORE DECKS TO EXPLORE
PRESENTATION OUTLINE
1.
TARGET SCAVENGER HUNT
BY CALEB, ETHAN, AND ZACHARY.
Photo by
Images_of_Money
2.
OUR FIELD TRIP
FOR OUR FIELD TRIP WE WENT TO TARGET TO COMPARE UNIT RATES.
Photo by
dbr Atl
3.
EXAMPLES ->
TEACHER PICKS
Photo by
Nina Matthews Photography
4.
PEDIGREE DRY DOG FOOD. 17 LB/40 LB.
$12.99- unit rate=$.76 per oz
$19.99- unit rate=$.49 per oz
Answer below
40lbs of dog food is a better deal.
5.
BANANA BOAT SUNSCREEN 6 OZ/9.5 OZ
$7.99-unit rate=$.99
$9.99-unit rate=$1.05
The answer below
The 9.5 oz was a better deal.
Photo by
buccaneer73
6.
PEPSI - 144FL OZ
4.99- unit rate=$.02 per oz
Photo by
Ricecracker.
7.
ARM AND HAMMER LIQUID LANDRY DETERGENT 75 OZ/ 165 OZ
$4.99- unit rate= $0.06
$7.99- unit rate= $0.04
Answer below
The 165 oz is a better deal.
Photo by
brandon king
8.
MORE EXAMPLES
PRODUCTS PICKS
Photo by
angela7dreams
9.
PEANUT BUTTER 18 OZ (BOTH)
$2.43- unit rate=$.18 per oz
$2.69- unit rate=$.16 per oz
The answer below
The second one was the better deal.
Photo by
landotter
10.
PAPER PLATES 54 CT/52 CT
$3.09- unit rate=$.05 per ct
$3.19- unit rate=$.06 per ct
Answer below
The first one is the better deal.
Photo by
jima
11.
ICE CREAM, 48 OZ (BOTH)
$3.54- unit rate=$.07
$3.89 - unit rate=$.08
The first one is a better deal.
Photo by
Swamibu
12.
PASTA SAUCE, 24 OZ (BOTH)
$1.52- unit rate=$.06
$1.89- unit rate=$.07
The first is a better deal.
Photo by
ginnerobot
13.
TOOTHPASTE, 6 OZ (BOTH)
$3.14- unit rate= $.52
$2.99- unit rate=$.49
The 2nd is a better deal.
Photo by
P1r
14.
THE END!!!!!¡¡¡¡¡¡¡¡
Photo by
beyondrandom
15.
HOPE YOU ENJOYED!
Photo by
DIKESH.com
Caleb J
×
Error!