TEACHERS
GALLERY
PRICING
SIGN IN
TRY ZURU
GET STARTED
Loop
Audio
Interval:
5s
10s
15s
20s
60s
Play
1 of 9
Slide Notes
Download
Go Live
New! Free Haiku Deck for PowerPoint Add-In
Target Scavenger Hunt
Share
Copy
Download
0
43
Published on Feb 05, 2016
No Description
View Outline
MORE DECKS TO EXPLORE
PRESENTATION OUTLINE
1.
TRIP TO TARGET
(MR SORENSON DOING YOGA AT TARGET)😜
2.
We went to target to determine unit rates and proportions
It was very successful we are going to show you what we learned
Photo by
j.reed
3.
HEAD AND SHOULDER'S SHAMPOO
23.7oz price 7.99 unit rate .33oz
14.2oz price 4.99 unit rate 0.35
23.7oz was the better buy
4.
PEDIGREE DRY DOG FOOD
17 lbs price 12.99 unite rate .76
40 lbs price 23.99 unite rate .59
40 lbs was the better buy
5.
BANANA-BOAT SUNSCREEN
Spf 30 8 oz. - $6.49 .81oz.
Spf 30 9.5oz. - $9.35 1.65oz.
Spf 30 8 oz. is the bette buy.
6.
PEPSI
24 cans/2liter $1.89, 0.7 oz
12cans $4.99, .41 oz
The 2liter was the better buy
7.
LAUGHNDRY DETERGENT
50 loads 75oz $4.99 unit rate .06
110 loads 165oz $7.99 unit rate .04
The better buy was 110 loads
8.
PEANUTBUTTER
Skippy $2.69 unit rate .17 oz
Jif $4.99 unit rate .12oz
Jif was the better buy
9.
Untitled Slide
Kaycee P
×
Error!