1 of 9

Slide Notes

DownloadGo Live

Target Scavenger Hunt

Published on Feb 05, 2016

No Description

PRESENTATION OUTLINE

TRIP TO TARGET

(MR SORENSON DOING YOGA AT TARGET)😜

We went to target to determine unit rates and proportions
It was very successful we are going to show you what we learned

Photo by j.reed

HEAD AND SHOULDER'S SHAMPOO

  • 23.7oz price 7.99 unit rate .33oz
  • 14.2oz price 4.99 unit rate 0.35
  • 23.7oz was the better buy

PEDIGREE DRY DOG FOOD

  • 17 lbs price 12.99 unite rate .76
  • 40 lbs price 23.99 unite rate .59
  • 40 lbs was the better buy

BANANA-BOAT SUNSCREEN

  • Spf 30 8 oz. - $6.49 .81oz.
  • Spf 30 9.5oz. - $9.35 1.65oz.
  • Spf 30 8 oz. is the bette buy.

PEPSI

  • 24 cans/2liter $1.89, 0.7 oz
  • 12cans $4.99, .41 oz
  • The 2liter was the better buy

LAUGHNDRY DETERGENT

  • 50 loads 75oz $4.99 unit rate .06
  • 110 loads 165oz $7.99 unit rate .04
  • The better buy was 110 loads

PEANUTBUTTER

  • Skippy $2.69 unit rate .17 oz
  • Jif $4.99 unit rate .12oz
  • Jif was the better buy

Untitled Slide