1 of 26

Slide Notes

DownloadGo Live

Prezentacja

Published on Nov 21, 2015

No Description

PRESENTATION OUTLINE

JAK ZACHĘCAĆ I WŁĄCZAĆ DZIEWCZYNKI
(I DZIEWCZYNY) DO PROGRAMOWANIA?
Prezentacja w ramach programu "Ściśle dla Dziewczyn" prowadzonego przez Fundację CEO, wspieranego przez
SAS INSTITUTE POLSKA

TROCHĘ STATYSTYK

* 91% uczennic szkół ponadgimnazjalnych
w Polsce interesuje się informatyką, ale 48% nie wiąże z nią swojej przyszłości

*na kierunkach inżynieryjno-technicznych studiuje 19% kobiet; na informatyce –13%

*3% członków Polskiej Akademii Nauk to kobiety

*mediana zarobków osób rozpoczynających pracę w branży IT - 3250 PLN, w budownictwie – 2500 PLN,
w szkolnictwie – 2150 PLN

KOBIETY W BRANŻY IT....czyli naucz się sama pisać program na życie, bo inaczej ktoś ci go napisze…

*w Europie tylko 9% kobiet pracuje jako programistki, a 19% jest menadżerami i przedsiębiorcami, w innych sektorach –54%
*w Unii Europejskiej powstanie 1 milion miejsc pracy w dziedzinie IT do 2020 r., już obecnie w 90% zawodów IT niezbędne
*tylko 21 z 500 największych firm światowych w branży IT kierowanych jest przez kobiety
*kobiety widziane jako konsumentki, a nie twórczynie TIK, a w pracy jako dodatki do męskich komputerowych geniuszy…
*a tymczasem kariera w IT daje: niezależność finansową, łatwość zatrudnienia, ciekawą pracę
*dziewczynom i kobietom brakuje jeszcze przekonania, że tak można pomagać ludziom, robić coś dla innych, rozwijać się, zachować ciekawość i… podróżować

Dlaczego tak się dzieje? Jednym
z powodów może być SILNY STEREOTYP: nauki ścisłe dla chłopaków, nauki humanistyczne i języki obce - dla dziewczyn

W naszym umyśle tworzą się gotowe schematy i wyobrażenia dotyczące określonych grup (np. chłopcy dziewczynki), dostarczając uogólnionej i uproszczonej wiedzy na ich temat.

W naszej kulturze gdzie wyżej cenione są męskie standardy, od mężczyzn i kobiet oczekuje
się innych postaw, zachowań, orientacji życiowych, a nawet cech charakteru - tak więc kobietom „wypada” zajmować się domem i wychowaniem dzieci, podczas gdy mężczyźni „powinni” zapewnić im utrzymanie, zaś domeną ich aktywności jest przede wszystkim praca zawodowa.

na podst. "Mechanizm stereotypizacji"
Photo by hoyasmeg

OD NAJMŁODSZYCH LAT...

...CHŁOPCY MAJSTERKUJĄ,
DZIEWCZYNKI BAWIĄ SIĘ
W DOM

Dla chłopców przeznaczone są inne typy zabaw i aktywności: zachęcają do aktywności, manipulowania, wynalazczości, konstruowania, współzawodnictwa.
Photo by djwhitebread

ROBIMY TO WSZYSCY
często nieświadomie
i bezrefleksyjnie – rodzice, rówieśnicy, nauczyciele, media



TAKŻE W SZKOLE...

Stereotypowe podejście do płci widać także w wielu sytuacjach szkolnych, gdzie widoczny jest podział ze względu na role, np.: ”na klasowej zabawie dziewczynki przygotowują dekoracje, zaś chłopcy organizują muzykę; na szkolnej
wycieczce chłopcy zbierają chrust na ognisko, a dziewczynki przygotowują posiłek; na apelu szkolnym chłopiec niesie sztandar, któremu towarzyszą dwie najbardziej atrakcyjne koleżanki; w czasie projekcji filmu na lekcji – projektor obsługuje zazwyczaj chłopiec”.

na podst. M. Chomczyńska-Miliszkiewicz, Lublin 2012
Photo by ajari

JAK NA DZIEWCZYNĘ, TO NIEŹLE

Silnej segregacji uległy zajęcia sportowe.

Co czwarta dziewczynka nie lubi zajęć WF! - to wyniki sondażu Centrum Edukacji Obywatelskiej przeprowadzonego w ramach kampanii "WF z klasą" przez PBS.

W ankiecie programu "WF z klasą" dziewczynki pisały np.: Mamy WF z chłopakami, którzy się z nas nabijają, nauczyciele nie reagują....

Dziewczynki w pierwszych klasach podstawówki czerpią z ruchu/sportu dokładnie taką samą frajdę jak chłopcy. Z czasem ich poziom satysfakcji spada – gimnazjalistki są już zupełnie zdemotywowane...
Photo by derpunk

ZNOWU NASI CHŁOPCY BYLI SZYBSI!

Photo by bil_kleb

* TOBIE KASIU DUŻO LEPIEJ WYCHODZI STROJENIE SIĘ NIŻ PROGRAMOWANIE…

*INFORMATYKA TO MĘSKA BRANŻA…


*ZANUDZISZ SIĘ CAŁKIEM NAD TYM KOMPUTEREM

A PRZECIEŻ KOBIETY ODKRYWAJĄ, KONSTRUUJĄ, PROGRAMUJĄ

Hypatia z Aleksandrii, Ada Byron Lovelace, Maria Skłodowska-Curie, Agnieszka Zalewska z CERN, Olga Malinkiewicz, która skonstruowała rewolucyjne ogniwo fotowoltaiczne, 17-letnia Joanna Jurek, która opracowała sposób na punktowe leczenie raka trzustki i miliony innych…
Photo by FrankGuido

ADA BYRON LOVELACE

ADA BYRON LOVELACE:
uważana jest za pierwszą programistkę, opracowała pierwszy w historii algorytm, który miał być wykorzystany przez tzw. maszynę analityczną komputer Charlesa Babbage’a.

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE:
w 1891 została pierwszą kobietą w historii Sorbony, która zdała egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii.

Jako jedyna kobieta dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla - w 1903 roku z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 - już samodzielnie - z chemii za wydzielenie czystego radu.

AGNIESZKA ZALEWSKA

AGNIESZKA ZALEWSKA:
badaczka neutrin i innych cząstek elementarnych. Jako pierwsza kobieta kieruje Radą CERN - Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, największego ośrodka badawczego w Europie, prowadzącego m.in. badania w słynnym laboratorium fizyki cząstek elementarnych w Genewie.
Photo by solarnu

OLGA MALINKIEWICZ

OLGA MALINKIEWICZ:
opracowała technologię, która może zmienić oblicze światowej energetyki i przyczynić się do łatwiejszego czerpania energii wprost ze słońca.

W 2014 roku odebrała w Brukseli z rąk wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Neelie Kroes główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21.

BYĆ JAK JOANNA JUREK

JOANNA JUREK:
17-latka, licealistka z Piotrkowa Trybunalskiego, która opracowała sposób na raka trzustki i wygrała konkurs E(x)plory.

Joasia wymyśliła unikalny sposób dostarczenia leków bezpośrednio do komórek komórek raka trzustki, który jest niezmiernie trudny w leczeniu. Chodzi o to, by lek trafił w odpowiednie miejsce i nie rozprzestrzenił się po organizmie, np. uszkadzając serce. Lek musiał również zadziałać w określonym czasie – w chwili, kiedy po wycięciu guza nowotworowego komórki
rakowe zaczynają się namnażać namnażać.

JAK WYCHOWAĆ DZIEWCZYNY
Z NAUKOWĄ PASJĄ

ZAKŁADAMY LABORATORIUM
W DOMU I SZKOLE

Dzieci, nawet bardzo małe, powinny mieć możliwość eksperymentowania, obserwowania świata i sprawdzania, jak działają różne rzeczy. Jak powstaje tęcza, ile kropek mają biedronki, czy da się utopić w misce korek, jak działa światło odblaskowe, co jest w środku odkurzacza, jak zbudowane jest pióro ptaka… Warto i w domu, i w szkole robić z dziećmi takie eksperymenty, znaleźć czas i miejsce, by mogły bezpiecznie odkrywać świat, dziwić się, stawiać pytania, szukać odpowiedzi.
Photo by Pryere

POZWÓL PYTAĆ, POZWÓL NIE WIEDZIEĆ

Nauka zawsze zaczyna się od pytania. Co to jest? Co to może znaczyć? Jak to powstało? Jak to zrobić? Dlaczego to nie działa? Potem zwykle jest jakiś pomysł. A może zrobić to tak… Co by było, gdyby odkurzacz działał jak trąba powietrzna? Jak napisać grę komputerową, która uczy dodawania i odejmowania?

DAJ SIĘ MYLIĆ, DAJ PRÓBOWAĆ

I zaczyna się próbowanie, czyli popełnianie błędów, naprawianie, sprawdzanie różnych rozwiązań. Żeby mieć odwagę to robić, nie można się bać błędów. Bo błąd to informacja, że coś trzeba zmodyfikować, zmienić. Bez błędów i wpadek nie ma nauki, a właściwie w ogóle – uczenia się.

JAMES DYSON:
angielski projektant urządzeń przemysłowych. Znany jako wynalazca bezworkowego odkurzacza działającego na zasadzie wykorzystania separacji cyklonicznej.

Niestety, Dysonowi nie udało się zainteresować swoim wynalazkiem żadnego liczącego się producenta - otworzył więc własną firmę Dyson Ltd.. W czerwcu 1993 roku powstało centrum badawcze oraz fabryka w Malmesbury, Wiltshire.

Dyson skonstruował 5127 prototypów- tyle razy próbował zanim udało mu się stworzyć model do przemysłowej produkcji.

W roku 2005 ogłoszono, iż odkurzacze Dysona stały się liderem na rynku amerykańskim.

ZAUWAŻAJ, DOCENIAJ, POKAZUJ....
DZIEWCZYNY I ICH NAUKOWE PASJE

DZIEWCZYNY DO KOŁA! NAUKOWEGO…

MAMA JAKO MODEL/KA
ROLI ŻYCIOWEJ
I ZAWODOWEJ

Z badań prowadzonych w kilku krajach Europy wynika, że modelujący wpływ matek na decyzje dziewcząt związane z wyborem drogi życiowej jest bardzo silny, w Polsce jeszcze silniejszy niż gdzie indziej.

Co więcej, poziom kompetencji komputerowych w „pokoleniu matek” jest niski, podobnie jak świadomość rosnącego znaczenia nowych technologii w życiu zawodowym i osobistym.
Photo by GSCSNJ

ZMIENIAJMY TO RAZEM

Chcemy zachęcać nauczycielki i nauczycieli, by:
* aktywnie włączali dziewczynki w lekcje, eksperymenty, koła zainteresowań – traktowali je z równą nadzieją i uwagą;
* zwracali szczególną uwagę na ich problemy i wątpliwości w procesie nauki tych przedmiotów, byli wsparciem, a nie przeszkodą;
* unikali sformułowań deprecjonujących lub zniechęcających, na rzecz takich, które przyciągają dziewczynki do nauk ścisłych;
* uczyli programowania i STEM w sposób przyjazny także dla dziewcząt
* pomagali rodzicom i opiekunom zachęcać córki do nauk ścisłych i pracy w sektorze nowych technologii.

Chodzi o zwrócenie ich uwagi na korzyści wynikające z wyboru nauk ścisłych, ze szczególnym naciskiem na informatykę pokazanie, jakie możliwości życiowe daje rozwijanie swych kompetencji w tym zakresie.

Chcemy przedstawiać sylwetki kobiet, które pracują w naukach ścisłych, w tym w sektorze IT na różnych stanowiskach, kochają swoją pracę i odnoszą sukcesy. Motywy przewodnie: „dziewczyny z cyfrową pasją pilnie poszukiwane”, „to są zawody przyszłości”, „tu zawsze będzie ciekawa praca” itp.

Untitled Slide