UNIT REVIEW

Published on Apr 05, 2016

UNIT 1 REVIEW POWERPOINT

PRESENTATION OUTLINE

UNIT REVIEW

RATIOS AND PROPORTIONAL RELATIONSHIPS

JABRI MOWS LAWN FOR 6.45 AN HOUR. IF HE SPENDS 7 HOURS MOWING LAWN IN 1 WEEKEND, HOW MUCH MONEY WILL HE EARN

Over the course of four hours, the baker prepared 43 pans of strudel. Approximately how many pans were prepared in 1 hour?

Bennett purchased 5 pounds of apples for $4.50. what was the price per pound?

Treori buys 4 apples for $1.12. At the same price how many apples can he buy for $2.52?

Which ratio is not equivalent to 1:3

  • 3:9
  • 6/15
  • 2:6
  • 6/16

Which proportion is equivalent to ab = fh

Tiffany Miller

Haiku Deck Pro User