TEACHERS
GALLERY
PRICING
SIGN IN
TRY ZURU
GET STARTED
Loop
Audio
Interval:
5s
10s
15s
20s
60s
Play
1 of 9
Slide Notes
Download
Go Live
New! Free Haiku Deck for PowerPoint Add-In
Unit Rate
Share
Copy
Download
0
268
Published on Nov 24, 2015
No Description
View Outline
MORE DECKS TO EXPLORE
PRESENTATION OUTLINE
1.
UNIT RATE
Photo by
ecstaticist
2.
TO FIND UNIT RATE
You first divide the cost of the item by how many oz, lbs, g, etc.
If it is a repeating decimal, round in the hundredths.
Photo by
Colourless Rainbow
3.
OREO
14.3 oz of Oreos cost $3.49
The unit rate is $0.24
15.2 oz of Oreos cost $3.49
The unit rate is $0.23
You should buy the 15.2 oz package
Photo by
Curtis Gregory Perry
4.
TROPICANA OJ
12 oz of OJ cost $1.29
The unit rate is $0.11
89 oz of OJ cost $5.19
The unit rate is $0.06
You should buy the 89 oz jug
Photo by
Stephane <3
5.
CHIPS AHOY COOKIES
9.5 oz of cookies cost $2.59
The unit rate is $0.27
13 oz of cookies cost $2.59
The unit rate is $0.20
You should buy the 13 oz package
Photo by
dno1967b
6.
POP-TARTS BSC
14 oz of pop-tarts cost $1.88
The unit rate is $0.13
21 oz of pop-tarts cost $2.89
The unit rate is $0.14
You should by the 14 oz box
Photo by
JeepersMedia
7.
DEER PARK WATER
14.2 oz of water cost $2.19
The unit rate is $0.03
16.9 oz of water cost $3.19
The unit rate is $0.02
You should buy the 16.9 oz package
Photo by
stevendepolo
8.
NESTLE DRUMSTICKS
18.4 oz of ice cream cost $4.19
The unit rate is $1.05
36.8 oz of ice cream cost $6.69
The unit rate is $0.84
You should buy the 36.8 oz box
Photo by
Nestlé
9.
JELLO PUDDING
14.5 oz of pudding cost $1.99
The unit rate is $0.14
15.5 oz of pudding cost $1.99
The unit rate is $0.13
You should buy the 15.5 oz package
Photo by
JeepersMedia
Makaila Lake
×
Error!