1 of 9

Slide Notes

DownloadGo Live

Copy of Unit Rate

No Description

PRESENTATION OUTLINE

UNIT RATE

Photo by ecstaticist

TO FIND UNIT RATE

  • You first divide the cost of the item by how many oz, lbs, g, etc.
  • If it is a repeating decimal, round in the hundredths.

OREO

  • 14.3 oz of Oreos cost $3.49
  • The unit rate is $0.24
  • 15.2 oz of Oreos cost $3.49
  • The unit rate is $0.23
  • You should buy the 15.2 oz package

TROPICANA OJ

  • 12 oz of OJ cost $1.29
  • The unit rate is $0.11
  • 89 oz of OJ cost $5.19
  • The unit rate is $0.06
  • You should buy the 89 oz jug
Photo by Stephane <3

CHIPS AHOY COOKIES

  • 9.5 oz of cookies cost $2.59
  • The unit rate is $0.27
  • 13 oz of cookies cost $2.59
  • The unit rate is $0.20
  • You should buy the 13 oz package
Photo by dno1967b

POP-TARTS BSC

  • 14 oz of pop-tarts cost $1.88
  • The unit rate is $0.13
  • 21 oz of pop-tarts cost $2.89
  • The unit rate is $0.14
  • You should by the 14 oz box
Photo by JeepersMedia

DEER PARK WATER

  • 14.2 oz of water cost $2.19
  • The unit rate is $0.03
  • 16.9 oz of water cost $3.19
  • The unit rate is $0.02
  • You should buy the 16.9 oz package
Photo by stevendepolo

NESTLE DRUMSTICKS

  • 18.4 oz of ice cream cost $4.19
  • The unit rate is $1.05
  • 36.8 oz of ice cream cost $6.69
  • The unit rate is $0.84
  • You should buy the 36.8 oz box
Photo by Nestlé

JELLO PUDDING

Photo by JeepersMedia