1 of 12

Slide Notes

DownloadGo Live

Kütüphaneler

Published on Nov 20, 2015

No Description

PRESENTATION OUTLINE

KÜTÜPHANELER

EZGİ ŞANLI

KONGRE KÜTÜPHANESi - Washington DC / ABD

Bünyesinde barındırdığı yaklaşık 23 milyon kitap miktarıyla dünyanın en büyük kütüphanesi ve en ünlü kütüphanelerinin de başında geliyor.

Minsk Ulusal Kütüphanesi –
Minsk / Belarus

Aynı anda 2 bin kişinin okuma yapabileceği bu kütüphane, 1922 yılında kurulmuş ve dünyanın kitap koleksiyonu bakımından en büyük üçüncü kütüphanesidir.

St. Gallen Manastırı Kütüphanesi–
St. Gallen / İsviçre

Bünyesinde 2 binin üzerinde el yazması barındıran kütüphanede, 150 binden fazla eser bulunmaktadır. Dünyanın en eski ve önemli kütüphanelerindendir.

Graz Üniversitesi Kütüphanesi – Graz / Avusturya

Bulunduğu bölgenin en büyük kütüphanesidir. Graz Üniversitesi, aynı zamanda Nobelli profesörleriyle ünlü bir üniversitedir.

Geisel Kütüphanesi Kaliforniya Üniversitesi–
San Diego / ABD:

İlk olarak 1970 yılında açılan ve üniversite kampüsü içinde yer alan kütüphane, 1993 yılında yapılan yenilemeden sonra, 1995 yılında Thedor Seuss Geisel’in büyük katkılarından ötürü Geisel Kütüphanesi adını almıştır.

Delft Teknoloji Üniversitesi Kütüphanesi –
Delft / Hollanda

Tasarımını mimarlık fakültesi öğrencilerinin yaptığı kütüphane 1997’de inşa edilmiştir.

Stockholm Halk Kütüphanesi – Stockholm / İsveç

1924-1926 yılları arasında yapılan kütüphane, İsveçli mimar Gunnar Asplund tarafından tasarlanmıştır. Şehrin en fazla dikkat çeken yapılarındandır.

İskenderiye Kütüphanesi – İskenderiye / Mısır

150 binin üzerinde el yazması eserin olduğu düşünülen eski İskenderiye Kütüphanesi, MÖ 332 tarihinde Büyük İskender tarafından kurulmuştur. Eski kütüphanenin bulunduğu alana yapılan bu yeni kütüphane 2002 yılında açılmıştır.

British Museum Kütüphanesi – Londra / İngiltere

1753 yılında kurulan British Museum Kütüphanesi, Sir Hans Sloane’nin biriktirdiği el yazması, doğa tarihi nesneleri kolleksiyonu ve bir kitabın devlet tarafından satın alınması ile hayat bulmuştur.

Seattle Halk Kütüphanesi – Seattle / ABD

Yaklaşık 1,5 milyon kitabı barındıran kütüphane, 1890 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. 2004 yılında yapılan yeni binasında faaliyet gösteren kütüphane 34 bin metrekarelik bir alan üzerine kuruludur.

Coimbra Üniversitesi Kütüphanesi – Coimbra / Portekiz

Bu kütüphane, dünyanın en iyi beş kütüphanesinden biri olarak görülmektedir. 1717-1728 yılları arasında Portekiz Kralı V.Joao döneminde inşa edilmiştir.