TEACHERS
GALLERY
PRICING
SIGN IN
TRY ZURU
GET STARTED
Loop
Audio
Interval:
5s
10s
15s
20s
60s
Play
1 of 13
Slide Notes
Download
Go Live
New! Free Haiku Deck for PowerPoint Add-In
Just Save Vs Harris Teeter
Share
Copy
Download
0
33
Published on Nov 27, 2015
No Description
View Outline
MORE DECKS TO EXPLORE
7 Strategies to Write a Speech with Ease
84628 views
10 ways
45180 views
TXLA Wrap-up 2015
9449 views
What is Creativity
67848 views
What is Media Literacy Today?
25812 views
WHY WORK WITH ME?
20241 views
PRESENTATION OUTLINE
1.
JUSTSAVE VS HARRIS TEETER
WEEKLY AD COMPARISON
2.
JUST SAVE TOMATOES
$1.77 LB
Photo by
burgundavia
3.
HARRIS TEETER TOMATOES
$1.49 LB
Photo by
The Ewan
4.
JUSTSAVE SODA
2 LITER COKE $1.00
Photo by
Liam Higgins
5.
HARRIS TEETER SODA
2 LITER PEPSI $1.50
Photo by
aakanayev
6.
WALMART ORANGE JUICE
TROPICANA 89 OZ $4.98
Photo by
Melissa Venable
7.
HARRIS TEETER ORANGE JUICE
SIMPLY ORANGE JUICE $3.00 59 OZ
Photo by
Caitlinator
8.
JUST SAVE CEREAL
KELLOGG'S CEREAL $2.00
Photo by
terren in Virginia
9.
HARRIS TEETER CEREAL
KELLOGG'S CEREAL $2.50
Photo by
Pink Sherbet Photography
10.
JUST SAVE SLICED CHEESE
KRAFT SINGLES $2.99
Photo by
JeepersMedia
11.
HARRIS TEETER SLICED CHEESE
KRAFT SINGLES $2.50
12.
Unit Rates
In class, we've learned a lot about unit rates. A unit rate is a way to compare prices of different sized packages to see which price is really the best deal.
Photo by
tj.blackwell
13.
Untitled Slide
Photo by
viking_79
Zuri M
×
Error!