TEACHERS
GALLERY
PRICING
SIGN IN
TRY ZURU
GET STARTED
Loop
Audio
Interval:
5s
10s
15s
20s
60s
Play
1 of 14
Slide Notes
Download
Go Live
New! Free Haiku Deck for PowerPoint Add-In
Copy of Unit Rate Project
Share
Copy
Download
0
47
No Description
View Outline
MORE DECKS TO EXPLORE
PRESENTATION OUTLINE
1.
UNIT RATES
WHITCH ITEM HAS THE BEST PRICE?
Photo by
chrisinplymouth
2.
OUR FIRST ITEM IS OREOS
Photo by
Torben Bjørn Hansen
3.
OREOS
A 19.10 oz for $4.49
OR
B 24.00 oz for $4.99
The Unit Rates are...
A: 24 cents per oz
B: 21 cents per oz
B is better
Photo by
Boaz Arad
4.
NEXT IS DAWN DISHWASHING LIQUID
Photo by
JeepersMedia
5.
DAWN DISHWASHING LIQUID
A 30.90 oz for $6.29
OR
B 21.60 oz for $2.99
Unit rates...
A: 20 cents per oz
B: 14 cents per oz
B is better
Photo by
trindade.joao
6.
NEXT IS CREST TOOTHPASTE
Photo by
tim ellis
7.
CREST TOOTHPASTE
A 7.00 oz for $5.59
OR
B 5.50 oz for $3.49
Unit rates...
A: .80 cents per oz
B: .63 cents per oz
Photo by
c_ambler
8.
NEXT IS TROPICANA ORANGE JUICE
Photo by
Stephane <3
9.
TROPICANA ORANGE JUICE
A 59.00 fl oz for $4.29
OR
B 118.00 fl oz for 6.99
Unit rates...
A: .7 cents per fl oz
B: .6 cents per fl oz
B is better
Photo by
Thomas Hawk
10.
NEXT IS TIDE LAUNDRY DETERGENT
Photo by
JeepersMedia
11.
TIDE LAUNDRY DETERGENT
A 138 fl oz for $20.99
OR
B 46.00 fl oz for $8.49
Unit rates...
A: 15 cents per fl oz
B: 18 cents per fl oz
A is better
Photo by
401(K) 2013
12.
FINALLY, BOUNTY PAPER TOWELS
Photo by
JeepersMedia
13.
BOUNTY PAPER TOWELS
A 6 count for $9.79
OR
B 12 count for $12.99
Unit rates...
A: $1.6 dollars per count
B: $1.1 dollars per count
B is better
Photo by
dullhunk
14.
Untitled Slide
Photo by
SerenityRose
Friend of Haiku Deck
×
Error!