TEACHERS
GALLERY
PRICING
SIGN IN
TRY ZURU
GET STARTED
Loop
Audio
Interval:
5s
10s
15s
20s
60s
Play
1 of 8
Slide Notes
Download
Go Live
New! Free Haiku Deck for PowerPoint Add-In
Unit Rate Project
Share
Copy
Download
0
17
No Description
View Outline
MORE DECKS TO EXPLORE
PRESENTATION OUTLINE
1.
UNIT RATE PROJECT
BY JUN LEE
Photo by
dave.see
2.
UNIT RATE
Allows you to compare prices
Based on 1 ounce, 1 liter, 1 pound, etc.
Calculated by price/size of product.
Photo by
mynameisharsha
3.
Colgate Toothpaste plus Whitening
7.8 ounces-$3.99-$0.51/oz
6 ounces-$3.49-$0.58/oz
The 7.8 ounce deal is better.
Photo by
Phil and Pam
4.
Skinny Peanut Butter Creamy
16.3 ounces-$2.79-$0.17/oz
40 ounces-$5.99-$0.15/oz
40 ounce deal is better.
Photo by
bionicteaching
5.
Ajax Dish Liquid Lemon
12.6 ounces-$1.15-$0.09/oz
28 ounces-$1.99-$0.07/oz
28 ounce deal is better.
Photo by
Jeff Kubina
6.
Turkey Hill Lemonade Tea
64 ounces-$1.67-$0.03/oz
128 ounces-$2.50-$0.02/oz
128 ounce deal is better.
Photo by
Arria Belli
7.
Mott's Apple Sauce Original
24 ounces-$1.79-$0.07/oz
48 ounces-$2.79-$0.06/oz
48 ounce deal is better.
Photo by
keepps
8.
Heinz Tomato Ketchup
20 ounces-$1.99-$0.10/oz
32 ounces-$2.99-$0.09/oz
32 ounce deal is better.
Photo by
jesse.millan
Jun Lee
×
Error!