1 of 17

Slide Notes

DownloadGo Live

System edukacyjny

Published on Nov 19, 2015

No Description

PRESENTATION OUTLINE

System edukacyjny

POLSKA VS USA

Wiek szkolny w Stanach Zjednoczonych i plan roku szkolnego



System edukacji w Stanach zjednoczonych kontrolowany jest przez władze stanowe. Stan ustala prawa i obowiązki ucznia, ogólny program i standardy nauczania. Wiek, w którym dzieci objęte są obowiązkiem edukacji zależy również od prawa stanowego, zwykle waha się między 5 a 7 rokiem życia dziecka, najczęściej dziecko rozpoczyna naukę w 6 roku życia. Młodzież zwykle kończy szkołę w wieku 16 – 18 lat. Podstawowe i średnie wykształcenie jest w Stanach Zjednoczonych obowiązkowe. Ze względu na fakt iż szkolnictwo jest zdecentralizowane występują różne daty rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego (zwykle od połowy sierpnia lub od początku września, koniec roku przypada na początek czerwca lub koniec maja).


Photo by JeepersMedia

Elementary School: W USA szkoły podzielone są na rangi czyli lata nauki.

Dzieci w wieku 6 – 10 lat w USA uczą się w szkołach podstawowych rangi 1-4 elementary school. Długość edukacji na tym poziomie trwa 4 lata. W przedziale wiekowym 6-11 lat dzieci mogą uczyć się w szkołach podstawowych rangi 1-5. Długość nauki w tego typu placówkach wynosi 5 lat. Uczniowie po ukończeniu tego rodzaju szkoły mogą iść do szkoły średniej (Middle School). Szkoły podstawowe w randze 1-6 są dla dzieci w wieku 6-12 lat, a edukacja w nich trwa 6 lat. Absolwenci tego typu placówek kierowani są po ich ukończeniu do Secondary School. Ostatnim wariantem szkoły podstawowej jest szkoła podstawowa w randze 1-7. Jej uczniowie to dzieci w wieku od 6 do 14 roku życia, edukacja w tego typu placówkach trwa 7 lat natomiast absolwenci tych szkół mogą ubiegać się o naukę w Junior High lub Secondary School.

Photo by tncountryfan

Middle School

Kolejnym etapem edukacji młodego obywatela USA jest szkoła Middle School (Grades 4-6, 5-7 lub 6-8 – w zależności od rangi ukończonej podstawówki). Długość nauki w tego typu szkole trwa 3 lata natomiast dzieci są w wieku od 10 do 14 roku życia.

Photo by RLHyde

Secondary School

Dzieci, które skończyły szkole podstawową o poziomie co najmniej 1-6 są kierowane do Secondary School w randze 7-12, gdzie edukacja trwa 6 lat natomiast wiek uczniów zawiera się w przedziale 13 – 18 lat. Absolwenci tych placówek otrzymują dyplom – High School Diploma w zależności od typu programu może to być dyplom zawodowy, standardowy oraz inne, podobnie jak w Polsce.

-Junior Secondary jest szkołą przeznaczoną dla dzieci w wieku od 13 do 15 lat, długość edukacji w takich szkołach trwa 3 lata. Tego typu szkoły podzielone zostały na wyższe i niższe (lower and upper divisions).
-Kolejnym krokiem w edukacji jest Upper Secondary – jest to program nauczania prowadzony przez High Schools oraz Senior High Schools, edukacja trwa tutaj 4 lata, a dzieci są wieku 15- 18 lat. Absolwenci otrzymują High School Diploma.

Photo by e. doerr

Secondary School
Nie ma jednolitej, państwowej struktury edukacji ani prawa – wszystkie przepisy dla szkolnictwa zawierają się w prawie stanowym oraz w przepisach 14000 dystryktów szkolnych. Wszystkie stany i dystrykty ustaliły, że edukacja na poziomie secondary kończy się na poziomie 12 i dokumentem zaświadczającym ukończenie edukacji na poziomie Secondary jest High School Diploma czyli dyplom ukończenia szkoły średniej. W USA są określone pewne minimalne wymagania, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać dyplom ukończenia szkoły średniej. Powszechny skrót K-12 określa zbiorowo klasy od zerówki do dwunastej, czyli ostatniej klasy szkoły średniej. W Polsce jest to klasa maturalna, lecz w USA nie ma matury. Istnieje egzamin SAT, standardowy test wiedzy, który decyduje o ukończeniu szkoły średniej.

Photo by Chris-Millett

Przedmioty w szkole średniej

Każdy uczeń wraz z konsultantem szkolnym i rodzicami wybierają odpowiednie przedmioty na kolejny semestr. Jest grupa przedmiotów obowiązkowych. W większości szkół amerykańskich uczniowie uczą się od pięciu do siedmiu przedmiotów: angielski, nauki ścisłe, języki obce, nauki społeczne, business, matematyka, handel, muzyka, wychowanie fizyczne, nauka o zdrowiu. Należy wybrać: dwa semestry matematyki (np. algebrę, trygonometrię, geometrię), cztery semestry języka angielskiego, dwa z grupy przedmiotów science (geografia, biologia, fizyka, chemia), dwa semestry z historii i dwa z nauk politycznych, jeden semestr wychowania fizycznego, jeden z nauk społecznych (psychologia, socjologia), jeden przedmiot z humanistyki (historia sztuki, teoria muzyki, język obcy). Ponadto uczeń wybiera sobie kilka przedmiotów dowolnych, np. teatr, rysunek, orkiestra, keyboarding (nauka szybkiego pisania na klawiaturze).

Photo by shinealight

Zakończenie szkoły średniej

Podczas uroczystości zakończenia nauki K-12 uczniowie otrzymują dyplom. Jest on niezbędny przy staraniu się o przyjęcie na uczelnię. Jednak o samym przyjęciu decyduje oficjalny wydruk akt studenta. Znajdują się w nim informacje o zaliczonych przedmiotach i wybranym przez ucznia ich stopniu trudności oraz o uzyskanych ocenach. Wypis ten jest przedmiotem dalszych analiz, określających możliwości, predyspozycje i ambicje kandydata na uczelnię. Uczniowie mogą zastąpić dyplom zdaniem egzaminu GED – General Educational Development, który umożliwia dalszą naukę.

Studia pierwszego stopnia

Community i Junior College – prowadzą dwuletni progam nauki po ukończeniu szkoły średniej.

Technical Institute – trwają od jednego do trzech lat studiów powyżej poziomu szkoły średniej i przygotowują studentów do szybkiego wejścia na rynek pracy.

Liberal Arts College, Liberal Arts University oferują ogólne wykształcenie uniwersyteckie, obejmujące nauki przyrodnicze, społeczne i studia humanistyczne.

Bachelor’s Degree wymaga czteroletnich studiów pierwszego stopnia, (undergraduate) z dziedziny nauk humanistycznych (Liberal Arts, stopień B.A.) lub nauk ścisłych (Science, stopień B.S.). Do uzyskania stopni B.A. i B.S. wymaganych jest z reguły 120 punktów (credits) i 4 lata nauki.

Studia drugiego stopnia



Studia podyplomowe (Graduate and Professional Studies). Szkoły podyplomowe (Graduate and Professional Schools) dają możliwość studiowania po ukończeniu studiów uniwersyteckich I stopnia i pozwalają na uzyskanie tytułu Master oraz Ph.D. (doktorat). Do dopuszczenia na studia II stopnia (graduate) niezbędny jest tytuł Bachelor’ degree lub jego ekwiwalent nadany w innym kraju. Studia prawnicze i medyczne są w Stanach Zjednoczonych studiami II stopnia tzn. można aplikować na nie dopiero po ukończeniu licencjatu i zaliczeniu odpowiednich egzaminów.

Obowiązek szkolny

Na terenie Polski nauka elementarna jest na mocy przepisów prawa obowiązkowa, po osiągnięciu w przedszkolu gotowości (dojrzałości) szkolnej przez dzieci, od 6. do 18. roku życia, ale status instytucji obowiązkowych mają jedynie szkoła podstawowa i gimnazjum.

Photo by Patruk.k

Przedszkola
Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 3. do 6. roku życia, a w szczególnych przypadkach od 2,5 roku Dzieci 5-letnie i 6-letnie są objęte obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym. Oddziały do których uczęszczają dzieci 5 i 6-letnie nazywane są zwyczajowo „zerówkami”. Obok przedszkoli funkcjonują również oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz punkty przedszkolne i zespoły wychowania przedszkolnego. Ostanie dwie formy wychowania przedszkolnego przeznaczone są dla niewielkich grup dzieci i tworzone są w miejscowościach odległych od przedszkoli i szkół podstawowych.

Szkoły podstawowe
Sześcioletnia szkoła elementarna podzielona jest na dwa trzyletnie etapy:



1. Na pierwszym etapie – w klasach I-III przeznaczona dla dzieci w wieku (7-10 lat) – realizowana jest edukacja wczesnoszkolna. Obecnie na wniosek rodziców (opiekunów prawnych) może zostać przyjęte do szkoły podstawowej również dziecko 6-letnie. Zajęcia odbywają się w formie edukacji wczesnoszkolnej, czyli bez podziału na przedmioty, a ich prowadzenie powierza się jednemu nauczycielowi-wychowawcy, choć naukę języka obcego, edukację muzyczną, edukację plastyczną, wychowanie fizyczne i zajęcia komputerowe można powierzyć nauczycielowi-specjaliście. Oprócz obowiązkowych zajęć lekcyjnych, szkoła musi również zapewnić dzieciom pozalekcyjne zajęcia służące zarówno rozwijaniu talentów, jak i wyrównywaniu szans.

Photo by mammal

Szkoły podstawowe
2. W klasach IV–VI kształcenie odbywa się w ramach przedmiotów, których prowadzenie powierza się nauczycielom – specjalistom przedmiotowym. Jeden z nauczycieli uczących dany oddział klasowy pełni nieetatowo funkcję wychowawcy, jeżeli posiada przygotowanie pedagogiczne z poszerzonym zakresem wychowawczo – opiekuńczym.W klasie VI uczniowie przystępują do sprawdzianu poziomu wiedzy i umiejętności, który jest jednakowy dla wszystkich uczniów. Uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych otrzymują dostosowane arkusze. Mogą oni także zdawać egzamin w indywidualnie przystosowanych warunkach. Sprawdzian organizowany jest przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Sprawdzian ten nie ma wpływu na ukończenie szkoły podstawowej, ani na przyjęcie do gimnazjum rejonowego. W innym przypadku punkty uzyskane przez ucznia brane są pod uwagę w rekruta

Gimnazja
Reforma systemu oświaty z 1999 r. wprowadziła trzyletnie gimnazjum jako nowy typ szkoły przeznaczony dla młodzieży w wieku 13-16 lat.Kształcenie w gimnazjum kończy się egzaminem gimnazjalnym, który zazwyczaj odbywa się w kwietniu i przystępują do niego uczniowie klas trzecich. Egzamin składa się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, aby egzamin zdać. Wynik egzaminu jest jednak jednym z kryteriów branych pod uwagę przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej.

Szkoły ponadgimnazjalne
a) zasadnicze szkoły zawodowe
b) trzyletnie licea ogólnokształcące
c) trzyletnie licea profilowane
d) czteroletnie technika
e) dwuletnie uzupełniające licea ogólnokształcące
f) trzyletnie technika uzupełniające prowadzony nabór uczniów do tego typu szkoły).
g) szkoły policealne
h) trzyletnie szkoły specjalne

DZIĘKUJE ZA UWAGE

KAROLINA KORFEL 1AB